Rozhodli jste se založit fitness centrum. Prvním předpokladem je, rozhodnout se, zda si založíte fitness centrum jako jednotlivec, fyzická osoba = OSVČ, nebo jako právnická osoba = společnost.
Fitnesscentrum musí být způsobilé pro provozování živnosti, tzn. že prostor musí být pro provoz fitness centra zkolaudován. Kolaudační rozhodnutí je současně i osvědčením, že provozovna/fitness centrum je způsobilá k provozu. V této fázi je nutné spolupracovat nejen se stavebním úřadem, ale i s případným architektem, popř. firmou, zabývající se vybavením fitness center. Ta by měla být schopná poradit jak s výběrem umístění např. recepce, sprch, umístěním šaten, tak i s výběrem správné podlahy, s rozvržením posilovacích strojů apod. Oddělené musí být chodby “špinavé”, kam se chodí v botách z venku, a chodby “čisté”, kam se vstupuje až po přezutí.
Fitness jako provozovna musí být řádně označeno a pro každé fitnesscentrum musí být ustanovena osoba odpovědná za činnost fitnesscentra. Fitnesscentrum musí být trvale zvenčí viditelně označeno obchodní firmou nebo názvem nebo jménem a příjmením podnikatele a jeho identifikačním číslem a provozní dobou.
Závěr:
Fitnesscentrum tedy může založit kdokoli, kdo vlastní odpovídající živnostenský list, nebo libovolná PO, např. “s.r.o-čka”, sportovní oddíly, sportovní svazy, Viktoria Plzeň a.s., Květinářství J. Vonná s.r.o, ale také obce, školy, církevní spolky …..
Jakým způsobem se podniká v oblasti fitness? Provozování FTC patří mezi tzv. živnosti volné - zákon ji nazývá „ Provozování tělovýchovných a sportovních zařízení a organizování sportovní činnosti“, obsahové vymezení viz. níže. Podnikat opět můžete buď jako fyzická osoba, která podniká na základě živnostenského oprávnění (živnostník), nebo jako právnická osoba.
> FO - pro získání živnostenského listu pro provozování tělovýchovných a sportovních zařízení se budete muset zaregistrovat na živnostenském úřadě a splnit obecné podmínky podnikání:
> PO - podnikat v oblasti fitness můžete také tím způsobem, že založíte „firmu“, nejčastěji společnost s ručením omezeným - r.o. Společnost je založena v okamžiku, kdy se společníci dohodnou na obsahu společenské smlouvy, popř. vydáním zakladatelské listiny jediným zakladatelem, a podepíší jí u notáře. Vzniká však až okamžikem zapsání do obchodního rejstříku (dále jen OR).
Minimální výše vkladu společníka, a tedy i výše základního jmění, je nově 1 Kč, pokud společenská smlouva neurčí základní jmění vyšší. Tento vklad však již nelze dělit (pro případ budoucího rozdělení kapitálu např. při vstupu dalšího společníka do firmy) a velmi citelně to snižuje jeho garanční funkci.
Základní kapitál se vkládá na zvláštní účet otevřený v bance na jméno zakládané firmy, který banka zřizuje na základě notářského zápisu o založení firmy. Do dokončení registrace firmy v OR nesmí banka ani firma s vloženými prostředky nijak disponovat. Vložit základní vklad na jiný účet není přípustné a obchodní rejstřík by v takovém případě zápis zamítl. Vklad může mít i nepeněžitou formu (nemovité věci, auta apod., oceněné znalcem) a být pro jednotlivé podíly různý.
Ohlášení živnosti na ŽÚ lze provést osobně na kterémkoliv živnostenském úřadě nebo prostřednistvím kontaktního místa věřejné správy (Czech POINTu) vyplněním formuláře (naleznete zde) a doložením potřebných dokladů - doklad o tom, že byla právnická osoba zřízena nebo založena nebo zápis do obchodního rejstříku (dále jen OR), doklad prokazující právní důvod užívání prostor, v němž má PO sídlo a doklad o zaplacení správního poplatku. Po dokončení zápisu společnosti do OR můžete s aktuálním výpisem z OR zajít do banky, kde vám uvolní bankovní účet včetně finančních prostředků na něm. Zapomenout nesmíme ani na registraci společnosti na finančním úřadě.
Více informací naleznete zde
Obecně lze říci, že pokud je podnikatelská činnost založena primárně na osobě podnikatele (typicky právě instruktoři, trenéři, maséři apod.), bude pravděpodobně lepší volbou živnostenské podnikání. Pokud je naopak prioritou omezené ručení za závazky nebo očekávaná budoucí expanze, bude pravděpodobně výhodnější založit si společnost. Mezi podnikáním na základě živnostenského listu jako FO nebo prostřednictvím společnosti s ručením omezeným je jeden základní klíčový rozdíl, a tím způsob ručení za dluhy z podnikání.
Založit a provozovat FTCE jako FO (živnostník) je v podstatě velmi snadné, celý proces bývá zpravidla otázkou několika dnů, nepotřebujete vytvářet žádný základní kapitál a jste v podstatě svým pánem, co se týká obchodního vedení. Na živnostníky se rovněž nevztahuje povinnost zřízení datové schránky, se kterou se samozřejmě pojí i nezanedbatelná administrativa spojená s její obsluhou, vybíráním, kontrolou apod. Jak to ale bývá, má to jednu nevýhodu, a to poměrně zásadní. FO ručí za svoje závazky neomezeně celým svým osobním majetkem. V praxi to znamená, že pokud například nezaplatíte řádně a včas fakturu, může proběhnout soudní a následně exekuční řízení a vy můžete velmi snadno přijít nejen o vybavení FTCE, ale i o svůj osobní a rodinný majetek, jehož prodejem budou věřitelé uspokojeni. To může mít pro živnostníky fatální následky.
Oproti tomu proces založení s.r.o. je mnohem složitější a delší, často může trvat i několik týdnů, správní výlohy jsou také nepoměrně větší. Pokud nejste znalí v oboru právo, tak založení vyžaduje většinou právní pomoc. Za závazky ručí společnost celým svým majetkem, společníci pak společně a nerozdílně jen do výše, ve které nesplatili vkladové povinnosti (min 30% na každý vklad při založení s.r.o.) podle stavu, který je zapsaný v OR. Jakmile společníci splatí své vklady, ručí za dluhy pouze společnost, a to do výše svého základního kapitálu. Ale aby to nebylo tak jednoduché, tak jednatel (statutární orgán společnosti) má ze zákona povinnost jednat za společnost s péčí řádného hospodáře a s uvážením všech známých a dostupných informací. V případě, že se prokáže, že tuto povinnost porušil, odpovídá i jednatel za závazky společně se společností. Prakticky to znamená, že pokud např. nebudete schopni splácet úvěr, který jste dostali na vybavení FTCE a měl jste dobrý podnikatelský záměr, ale prostě klienti nechodí cvičit, tak za případné závazky odpovídá společnost. Pokud si ale např. jako jednatel neprověříte svého dodavatele a zaplatíte v hotovosti za nedodané zboží, popř. rozhodnutí neučiníte s nezbytnou loajalitou vůči s.r.o., pak jste nejednal s péčí řádného hospodáře a budete odpovědný společně se společností.
Na vyhodnocení, zda podnikat jako FO či PO, je nutné se podívat vždy komplexně a zhodnotit možné důsledky každé z těchto forem podnikání ve všech souvislostech.
Pokud podnikáte jako fyzická osoba, pak v systému PES zvolte typ osoby PFO. Pokud jako právnická osoba pak vyberte, že chcete ukázat povinnosti pro PO. Dle Vašeho výběru se Vám zobrazí další možné role pro zpřesnění povinností.
jsou takové, pro jejichž provozování postačí ohlášení (registrace) na ŽÚ a musí být splněny pouze všeobecné podmínky podnikání (dosažení věku 18 let, způsobilost k právním úkonům, bezúhonnost). FO i PO při registraci na ŽÚ určuje obory, v nichž bude podnikat. Tyto obory jsou stanoveny v příloze živnostenského zákona a s provozem FTC souvisí zejména následující živnosti volné (samozřejmě podle rozsahu služeb, které budete nabízet ve svém FTC):
Poznámka: Při ohlašování živnosti na ŽÚ můžete (a určitě tak učiníte) zaregistrovat libovolné množství volných živností.
Poznámka: výživovým poradcem může tedy být každý bez požadavku na kvalifikaci, většinou se získává rekvalifikačními kurzy viz. níže a může být tedy značný rozdíl v kvalitě výživových poradců. Oproti tomu nutriční terapeut pracuje s nemocnými lidmi a vyžaduje se vysokoškolské, nebo vyšší odborné vzdělání
To jsou základní živnosti volné, které souvisí s běžným provozováním FTC, ale lze uvažovat o zápisu i dalších živností:
Pokud byste měli dětský koutek a vybírali jste za hlídání dětí určitý obnos, pak si zaregistrujete živnost „Poskytování služeb pro rodinu a domácnost“.
Pokud byste pořádali kurzy pro děti, tábory, pořádali odborné kurzy a semináře .. , zaregistrujete si živnost „Mimoškolní výchova a vzdělávání, pořádání kurzů, školení, včetně lektorské činnosti“.
Pokud byste chtěli provozovat solnou jeskyni, zaregistrujete si živnost „poskytování služeb osobního charakteru a pro osobní hygienu“.
Provozování sauny, popř. bazénu spadá pod “provozování tělovýchovných a sportovních zařízení”
Nezapomínejte, že živnost volná není jen jedna! Je potřeba si nahlásit všechny činnosti, které budete provozovat. (Stejně tak je po jejich skončení odhlásite).V systému PES máte možnost si vybrat role, které odpovídají názvům živností. Role Vám umožní dostat se k povinnostem, které Vám v souvislosti s danou živností vznikly.
Již víme, co všechno můžete ve svém FTC provozovat v rámci živnosti volné, ale jsou činnosti, pro jejichž výkon budete muset prokázat určité odborné požadavky, stanovené zákonem. Vedle např. provozu solária a masérských služeb se jedná v prvé řadě o činnost instruktorů, osobních trenérů, cvičitelů… (dále jen CV). Tyto činnosti spadají pod tzv. živnosti vázané viz. níže. Kdo tedy může být CV a jaké musí mít vzdělání?
Vázané živnosti, které souvisí s provozováním FTC:
Odborné požadavky:
Prakticky to znamená, že pokud budete mít vystudovanou vysokou školu v oboru TV, můžete žádat ŽL na „Poskytování tělovýchovných a sportovních služeb“ a zapsána bude konkrétní činnost, která odpovídá specializaci studijního programu, vykonaným zkouškám a získaným certifikátům v průběhu studia např. cvičitel seniorů, instruktor kondičního cvičení….
V případě, že nemáte vysokoškolské, nebo vyšší odborné vzdělání v oboru TV, tak musíte absolvovat vzdělávací, nebo rekvalifikační kurz a obdržíte certifikát, osvědčení o odborné způsobilosti, nebo diplom, na jehož základě získáte ŽL pro danou konkrétní činnost např. instruktor fitness, cvičitel cardiofitness, instruktor aerobiku, pilates …
Poznámka: Podle zákona o uznávání odborné kvalifikace vám bude povolen přístup ke stejnému povolání v jiném členském státě EU a uznána odborná kvalifikace, stejně tak Česká republika uznává po žádosti kvalifikaci získanou v jiném členském státě EU.
Odborné požadavky viz. Příloha č. 2 k nařízení vlády č. 278/2008Sb.
Odborné požadavky viz. Příloha č. 2 k nařízení vlády
Co je potřeba učinit abyste získali ŽL? V podstatě je postup stejný jako postup v případě živnosti volné viz. výše, s tím rozdílem, že při registraci předložíte doklad o požadované odborné kvalifikaci, tedy např. vysokoškolský diplom, doklad o absolutoriu, maturitní vysvědčení, certifikát o úspěšném absolvování rekvalifikačního kurzu ,… .Pokud tyto podmínky nesplňujete, musí být pro provozování takové živnosti ustanoven odborný zástupce (garant), který potřebným vzděláním a praxí disponuje a proto odpovídá za provoz po odborné stránce.
Poznámka: Kritéria pro uznání odborné způsobilosti vázaných živností určuje živnostenský zákon. Cvičitel a instruktor v oblasti fitness však do značné míry odpovídá za zdraví svých klientů a svěřenců (viz. níže) a proto se do budoucna mohou a nejspíše budou měnit požadavky (v souladu s legislativou EU) v rámci vzdělávání a prokazování odborných kvalit odborníků v oblasti TV a sportu, a tedy i fitness.
V systému PES máte možnost si vybrat role, které odpovídají názvům živností. Role Vám umožní dostat se k povinnostem, které Vám v souvislosti s danou živností vznikly.
Založit a provozovat FTC mohou i tělovýchovné jednoty, sportovní svazy a další spolky…
Pokud se tedy spolek bude provozovat „jinou výdělečnou činnost“, která naplňuje znaky „podnikání“ (např. TJ Slavoj Vřesová bude provozovat FITCE, ale také kavárnu, bufet), bude potřebovat:
Poznámka:
Financování spolků je založeno na příjmech z členských příspěvků, dotací ze státního, obecního, krajského rozpočtu. Aby spolky nebyly zcela odkázány pouze na tento druh příjmů, umožňuje zákon také příjmy z tak zvané jiné výdělečné činnosti a to v rámci vedlejší činnosti. Spolek TJ Vřesová (slovo “spolek” musí být ze zákona v názvu spolku, tuto změnu musel každý spolek povinně provést) může např. provozovat FITCE (pokud naplňuje všechny znaky podnikání – soustavnost, jedná vlastním jménem a účelem je vytváření zisku, musí splňovat podmínky živnostenského zákona), ale také provozovat další ekonomické aktivity jako vybírat vstupné a vytvářet zisk v rámci organizování sportovních akcí, pronajímat prostory, organizovat zájezdy…
Co se týká otázky spolku jako daňového subjektu, mají tedy i tyto neziskové organizace povinnost podat daňové přiznání a jsou tedy poplatníky daně z příjmu právnických osob. Zákon o dani z příjmu však tyto subjekty v jistých směrech zvýhodňuje viz níže.
K povinnostem pro spolky se dostanete v sytému PES přes výběr role s názvem Spolek.
Registrační a daňové povinnosti
Od 1. 8. 2006 na živnostenských úřadech fungují centrální registrační místa (CRM), která při ohlášení živnosti/podání žádosti o koncesi a při vyplnění Jednotného registračního formuláře (JRF) mohou zajistit registraci, resp. přihlášku do následujících evidencí:
- přihlášku k daňové registraci lze podat jen na tiskopisech vydaných Min. financí
V systému PES se Vám tyto a další povinnosti zobrazí po vložení konkrétních životních situací. Např. Zahájení podnikání, Žádost o koncesi, Zřízení a zahájení činnosti v provozovně, a mnoho dalších.
Podnikatel FO není teoreticky povinen zřizovat účet, ale z hlediska platebního styku s obchodními partnery a s příslušnými státními orgány je to prakticky nereálné. Pro zřízení běžného účtu v bance je třeba předložit průkaz totožnosti (časově platný občanský průkaz) a doklad opravňující k podnikatelské činnosti. PO mají takovýto účet již od svého založení.
Každý podnikatel provozující podnikatelskou činnost na základě živnostenského či jiného oprávnění nebo zapsaný v obchodním rejstříku musí svoji činnost věrně a pravdivě zobrazovat, a to pomocí účetnictví nebo daňové evidence. Základním prvkem je účetní záznam, kterým může být účetní doklad, účetní zápis či účetní kniha. Účetním záznamem je i výroční zpráva, účetní uzávěrka, odpisový plán či inventurní soupis. Účetnictví se vede jako podvojné účetnictví, přičemž fyzické osoby, které se nestaly účetní jednotkou, jejich obrat nepřekročil 25 mil. korun za minulý kalendářní rok, nejsou účastníky sdružení a nejsou zapsáni v Obchodním rejstříku, mohou vést účetnictví ve zjednodušeném rozsahu, tzv. daňovou evidenci. Daňová evidence navazuje na dřívější jednoduché účetnictví, které bylo zrušeno v roce 2004 a obnoveno pro některé účetní jednotky za určitých podmínek.
Pro vedení účetnictví bylo vytvořeno množství softwarových programů (např. Money, Pohoda,Helios, SAP…). Je dobré si pečlivě vybrat z nabídky (důležitá je záruka aktualizace). Každá účetní má však svůj oblíbený, proto se volba často odehrává podle zkušeností profesionální účetní.
Jako provozovatel FTCE budete určitě „zaměstnávat“, resp. někdo jiný bude vykonávat pro vás práci za úplatu např. recepční, instruktor, uklížečka, ale také budete potřebovat účetní a daňového poradce a celou řadu dalších osob, samozřejmě podle rozsahu vámi nabízených služeb. V souvislosti s provozováním FTCE připadají v úvahu:
Jedná se o pracovněprávní vztah mezi zaměstnancem a zaměstnavatelem podle zákoníku práce na základě pracovní smlouvy. Vedle obecných náležitostí (identifikaci účastníků, podpisy smluvních stran, datum) musí pracovní smlouva obsahovat: druh práce, na který je zaměstnanec přijímán, místo výkonu práce (obec a organizační jednotku nebo jinak určené místo), den nástupu do práce.
Pracovní smlouva musí mít písemnou formu a jako zaměstnavatel budete muset dodržovat celou řadu ustanovení zákoníku práce (zánik pracovního poměru, pracovní doba, dovolená na zotavenou, překážky v práci, povinnosti zaměstnavatele i zaměstnance, bezpečnost a ochrana zdraví při práci, odpovědnost za škodu...)
V pracovně právním poměru budou v rámci FTC zaměstnáni/y zejména recepční, manager, uklízečka apod.
Samostatnou otázkou (viz. níže) je povinnost zaměstnavatele srazit a odvést z příjmu zaměstnance zálohu na daň podle měsíčních sazeb, vypočítat a odvést pojistné na sociální zabezpečení tak zvané sociální pojištění (zahrnuje důchodové a nemocenské pojištění) a příspěvek na státní politiku zaměstnanosti a to jednak za zaměstnance ale i za zaměstnavatele, dále vypočítat a odvést pojistné na veřejné zdravotní pojištění a část pojištění hradit za zaměstnance.
Je v praxi využívána pro krátkodobější zaměstnávání brigádníků, ale i pro stabilnější – déle trvající pracovněprávní vztahy, včetně těch sjednávaných na dobu neurčitou. Dohody jsou výhodné zejména v případech, kdy pracovní činnost nebo možnosti zaměstnance či zájem na plnění praovních úkolů je jen příležitostný.
Dohoda musí být uzavřena písemně a musí v ní být uvedeny sjednané práce, sjednaný rozsah pracovní doby a doba, na kterou se dohoda uzavírá. Rozsah práce nesmí přesahovat polovinu stanovené týdenní pracovní doby, může být tedy nejvýše na poloviční úvazek, tedy maximálně 20 hodin týdně (např. recepční bude zaměstnána dva dny v týdnu na 8 hodin a jeden den na 4 hod., masér na 5 dní v týdnu na 4 hodiny, nebo účetní na 4 hodiny v týdnu, vhodná je např. i pro servisní nebo úklidové služby …)
Zdravotní, sociální a nemocenské pojištění platí zaměstnanec i zaměstnavatel až z odměny od 3000 Kč za měsíc (platné od roku 2019). Z odměny do 2999 Kč za měsíc tedy zaměstnanec ani zaměstnavatel pojištění neplatí, což je velká výhoda oproti pracovnímu poměru.
Zdanění Dohody o pracovní činnosti se řídí výší výdělku a tím, zda zaměstnanec podepsal Prohlášení k dani (viz. níže)
Jedná se o druh pracovněprávního vztahu, který je jednodušší z hlediska administrace, zaměstnanci přináší méně ochrany než pracovní poměr založený pracovní smlouvou, nebo dohodou o pracovní činnosti. Mělo by se v tomto případě jednat o konkrétní pracovní úkol, jednorázového charakteru, a měla by být spíše výjimečným řešením (např. brigádník na jednorázové akce, vypracování odborného posudku, přeložení textu, přednes přednášky, výkon např. kampaňové práce nebo instruktor, cvičitel vede v daném rozsahu lekce). Vhodná je zejména tam, kde splnění úkolu vyžaduje určitou specializaci, praxi, kvalifikaci. Tomu odpovídá i rozsah konané práce - maximálně 300 hod. u jednoho zaměstnavatele v rámci jednoho kalendářního roku (a to i v součtu z více dohod o provedení práce pro stejného zaměstnavatele).
Dohoda o provedení práce musí být sjednána písemně, v dohodě musí být vymezen pracovní úkol, sjednaná odměna za jeho provedení, rozsah práce a zpravidla i doba, v níž má být úkol proveden. V písemném vyhotovení musí být vyznačena i doba, na kterou se dohoda o provedení práce uzavírá. U dohody o provedení práce neexistuje zkušební lhůta. Její výhoda je v tom, že se z dohody o provedení práce neodvádí pojistné, pouze se platí daň, tato výhoda však platí pouze u výdělku do 10.000 Kč brutto měsíčně. Jakmile odměna přesáhne 10.000 Kč/měsíc, platí se z ní i pojistné, sociální a zdravotní pojištění.
Máte-li alespoň jednoho zaměstnance přidejte si v systému PES roli Zaměstnavatel. Role Vám umožní dostat se k povinnostem, které Vám v souvislosti se zaměstnáváním vznikly.
Výkon činností v oblasti FTC a odměňování například instruktorů a cvičitelů jakožto OSVČ je nejčastěji upraven smlouvou, dříve označovanou mandátní smlouva, popř. smlouva o spolupráci apod. Na základě této smlouvy se např. cvičitel, instruktor, účetní zavazuje pro provozovatele FTC za úplatu obstarat nějakou věc nebo vykonat nějakou činnost (např. bude zajišťovat masérské služby, bude spravovat webové stránky, bude poskytovat individuální, nebo skupinové cvičební jednotky …). V této konkrétní situaci (FTC versus instruktor) jsou obě strany podnikateli a instruktor, cvičitel, masér odvádí sám daně, zdravotní a sociální pojištění jako OSVČ.
Pojištění obecně je druh finanční služby, kterou poskytují pojišťovny. Základním principem pojištění je přenesení vzniku negativních důsledků škodních událostí, které vedou k újmě na majetku, životě či zdraví, z osoby, která je těmto důsledkům vystavevena (pojistník) na pojišťovnu. Ta se zavazuje poskytnout pojistné plnění v případě, že tato událost, blíže specifikovaná v pojistné smlouvě, nastane. Pojištění vzniká na základě smlouvy mezi pojistníkem a pojišťovnou.
Pojištění dělíme na zákonné a smluvní.
Zákonné pojištění (žádná smlouva se nesepisuje) – tvoří ho pojistné na sociální zabezpečení a příspěvek na státní politiku zaměstnanosti, pojistné na nemocenské pojištění a pojistné na všeobecné zdravotní pojištění. Dále pro zaměstnavatele, kteří mají alespoň jednoho zaměstnance, platí povinnost hradit zákonné pojištění odpovědnosti zaměstnavatele za škodu při pracovním úrazu nebo nemoci z povolání. Pojištění vzniká oznámením.
Smluvní pojištění (musí být sepsána smlouva mezi pojištěným a pojistitelem) – dělí se dál na povinné (od 1.1. 2000 sem patří tzv. zákonné ručení) a dobrovolné, které se řídí zákonem 277/2009 Sb., o pojišťovnictví.
V souvislosti s provozem FTC bude nejčastěji spojené pojištění dobrovolné a to škodové, jehož účelem je náhrada škody vzniklé v důsledku pojistné události (pojištěný nemůže získat vyšší pojistné plnění, než je vzniklá škoda)
Většina FTC je provozována v pronajatých prostorách, v těchto případech se nepojištuje budova sama (to zajišťuje majitel nemovitosti), lze však pojistit stavební součásti a úpravy, to co investoval vlastník FTC do úpravy prostoru a je pevně spojeno s budovou.
Dále se jeví jako vhodné pojistit např. posilovací nebo jiné stroje určené ke cvičení všech možných typů, včetně elektroniky, které lze pojistit jako soubor nebo jednotlivě.
Nejdůležitější se jeví odpovědnost za škody jednak vůči majiteli budovy, a zejména vůči klientům – když si například klient poškodí zdraví a prokáže se odpovědnost FTC, náhrady mohou být velmi vysoké – v milionech Kč.
Instruktoři, trenéři, fyzioterapeuté, maséři, kteří jsou členy České komory fitness, mají v rámci členství v Komoře sjednané pojištění za škodu způsobenou na zdraví i majetku při výkonu profese. Toto pojištění patří rovněž mezi nezbytné podmínky výkonu podnikání.
Dále lze sjedant např. pojištění věcí vnesených – šatna apod.
Pojistit lze i riziko přerušení provozu z důvodu vyšší moci (požár apod.).
Konkrétní nabídku pojistných produktů připraví každá pojišťovna, kterou oslovíte, záleží jen na výši pojistného a výši plnění.
Pojistný podvod
Pojistného podvodu se dopustí každý, kdo uvede nepravdivé nebo hrubě zkreslené údaje nebo podstatné údaje zamlčí, a to:
Fyzická, nebo právnická osoba odpovídá za škody způsobené třetí osobě na zdraví a životě, majetku i jinak. V rámci provozování FTC je potřeba vzít v úvahu odpovědnost za škodu podle občanského (obecnou i zvláštní druhy), a pracovního zákoníku.
Podle obecné odpovědnosti v občanském zákoně každý (tedy i provozovatel FTC, instruktor, cvičitel, trenér …), kdo poruší právní povinnost a zaviní škodu, tak za ní odpovídá.
Příklad: Provozovatel FTC nedodrží hygienické normy pro provoz sauny, instruktor, provozovatel ... nejedná jako odborník např. tím, že dostatečně nepředchází škodám - neoznačil a neupozornil na snížený strop ve FTC, k jednotlivým strojům nedá návod na používání, nevydá a nevyvěsí provozní řád FTC … Když v takovém případě vznikne škoda, odpovídá za ní provozovatel.
Mezi zvláštní druhy odpovědnosti, které souvisí s provozem FTC patří:
Pokud instruktor není ve smluvním vztahu (pracovní smlouva, příkazní smlouva) s provozovatelem FTC a má vlastní klienty, kterým poskytuje svoje služby (vypracovává tréninkový plán, poskytuje individuální hodiny, vede hodiny aerobiku …), platí vstupné a klienti platí za služby instruktorovi, pak v případě škody na zdraví odpovídá samozřejmě tento instruktor sám. Důležité je však upozornit na skutečnost, že v případě sporu se smlouvy (i ústní) vykládají podle obsahu a nikoli podle formy, takže pokud by instruktor chodil cvičit do FTC svoje klienty a občas klienty, kteří za službu zaplatí provozovateli, který dá část odměny instruktorovi, jednalo by se o smlouvu příkazní se všemi důsledky.
Jedná se o situaci, kdy provozovatel FTC je zaměstnavatel (má uzavřenou pracovní smlouvu, nebo dohodu o pracovní činnosti). Každému zaměstnavateli bez ohledu na předmět činnosti podnikání nebo počet zaměstnanců vyplývá celá řada povinností ze zákona na úseku ochrany bezpečnosti a ochrany zdraví při práci (dále jen BOZP). Např. prevence rizik = vytvářet bezpečné a zdraví neohrožující pracovní prostředí a pracovní podmínky a přijímat vhodná opatření k předcházení rizikům, odstraňovat je a minimalizovat. – soustavně, musí provést identifikaci rizik a provést kategorizaci prací, vyšetřit, vyhotovit a vést záznam o pracovních úrazech. Personál FTC musí být řádně proškolen pro obsluhu posilovacích strojů a dalších elektrických strojů a přístrojů (např. i kávovaru apod). Současně by měl být presonál včetně lektorů proškolen v BOZP
Provozovatel FTC má zákonnou povinnost zajistit požární ochranu ve všech prostorách, které jsou užívány k provozování činnosti. Tuto povinnost má provozovatel a nikoli majitel objektu, takže pokud budete provozovat FTC v pronajatém prostoru, odpovídáte za zajištění požární ochrany vy a nikoli majitel. Zabezpečení provede osoba s odbornou způsobilostí, tedy požární technik, nebo preventista.
Hygienické normy neupravují konkrétně podnikání v oblasti FTC, tak jako např. oblast stravování, prodej potravin, nebo provoz školských a zdravotnických zařízení. Samozřejmě, že budete muset dodržet celou řadu hygienických norem v konkrétní situaci, např. pokud zaměstnáváte zaměstnance – hygiena prostředí a práce pro zaměstnance, při výstavbě nového objektu, při provozu nesmíte překročit normu hluku a vibrací, šatny, toalety a umývárny musí splňovat jednak stavebně technické tak hygienické normy ministerstva zdravotnictví. Naopak detailně jsou upraveny podmínky pro provoz sauny (jakost, hodnocení, kontrola vody, vybavení, čištění, úklid, šatny, sprchy, záchody, čekárna, ohřívárna, odpočívárna, mikroklimatické podmínky …) ve vyhlášce ministerstva zdravotnictví. Oddělené musí být “čisté” a “špinavé” plochy, v případě baru, kde se budou připravovat např. freshe, dva dřezy apod. Tyto podmínky je vždy nutno řešit s konkrétní krajskou hygienickou stanicí. Obsluha baru by měla mít zdravotní průkaz a absolvovat školení hygienického minima. Podle zákon o ochraně zdraví je nejpozději v den zahájení provozu také povinnost písemně nahlásit na krajskou hygienickou stanici zahájení provozu se stravovacími službami.
Pokud ve svém FTCE máte rozhlasový či televizní přijímač, je vaší povinností za za použití hudby platit poplatky autorům a výkonným umělcům. Na základě dlouhého vyjednávání došlo k uzavření Hromadné smlouvy o věřejném provozování mezi ČKF a OSA (ochranný svaze pro hudební autory, který je zastupuje na poli autorského práva) spolu s INTERGRAM (kolektivní správa pro výkonné umělce – hudebnící, zpěváci ... a výrobce zvukových a zvukově obrazových záznamů – CD, DVD nosiče …). Na jejím základě došlo ke změně metodiky výpočtu a přijetí nového sazebníku poplatků pro fitness sektor.
Nově se tedy FTC rozdělují na klubová FTC – ta poskytují svým členům pouze časově omezené (měsíc, čtvrtletí, pololetí, rok) členství bez ohledu na počet návštěv a FTC bez členství, poskytující klientům individuální vstupy, vstupy na permanentky (časově omezený počet vstupů), popřípadě kombinace individuálních vstupů a permanentek spolu s časově omezeným členstvím. Tento parametr výrazně ovlivňuje nejen počet lekcí a služeb, ale i další využití FTC klienty.
Plocha FTC je rozdělena zónu 1 - cvičební sál, která využití hudby vyžaduje pro skupinové lekce, a dále zónu 2 - ostatní prostory (posilovna, bar, šatna, kardiozóna), kde hudba pouze zpříjemňuje klientům pobyt.
U FTC s klubovým členstvím je rozhodujícím parametrem pro výši poplatku:
Pro FTC bez členství je pak rozhodným parametrem:
ČKF svým členům poskytuje paušální slevu z poplatku 20 % a kompletní administrativní servis spojený s výběrem poplatků. Výběr poplatků je pro členy ČKF možný prostřednictvím ČKF. Platby jsou hrazeny zpětně za kalendářní čtvrtletí podle aktuálních parametrů pro výpočet na základě objednávkového formuláře “Závazná registrace k autorským poplatkům”, který je dostupný na stránkách České komory fitness .